[APEX] Session Sharing


Siz de benim gibi aynı workspace üzerinde birden fazla application sunuyorsanız muhtemelen kullanıcılarınız uygulamalar arasındaki geçişlerde tekrar login sayfasına yönlendirildiklerinden şikayetçilerdir :)

Bu rahatsız edici kimlik doğrulama adımını bypass etmenin bir kaç yolundan ilki tabii ki SSO (single sign-on)

Hemen uygulayabileceğiniz basitlikte olan bir diğeri ise session sharing..

Bu attribute kabaca kullanıcıya “bir kez kendini tanıttın, artık session expire olana kadar bu workspace üzerindeki diğer uygulamalarda sana tekrar login bilgilerini sormam” demenizi sağlıyor.

Shared Components/Authentication Schemes altından CURRENT olarak işaretli doğrulama yönteminize tıklayın ve SESSION SHARING bölümünü bulun. TYPE menüsünden Workspace Sharing seçerek değişiklikleri kaydedin.

Artık uygulama dışından bu uygulamaya verdiğiniz direct url ‘lerde veya apex_page.get_url ‘le hazırladığınız adreslerde kullanıcı yeniden kendini tanıtmak zorunda kalmayacak.

*tabii &SESSION. bilgisini gönderiyorsanız*

Örnek:

340 numaralı application içindesiniz ve 350 numaralı application’ın 1. sayfasına link vermek istiyorsunuz. Kullanıcınız 340 numaralı uygulamada zaten authenticated ise söz gelimi

javascript:var x=window.open('f?p=350:1:&SESSION.','_blank');

gibi oluşturduğunuz bir linke tıkladığında yeni bir sekmede, 340 numaralı uygulamadan üretilen session ID ile 350 numaralı uygulama açılacak.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.