neler var

Oracle bulutta bedava!


Zaten apex.oracle.com adresinden üye olup APEX kullanabiliyorduk. Fakat şimdi Oracle, kullanıcılarına Oracle Cloud ‘da ücretsiz, daima ücretsiz bir alan vaadediyor: Oracle Cloud Free Tier.

Sizin bulunduğunuz ülkeye göre sunulanlar küçük farklar gösterebilir ama bana deneme periyodu süresince kullanmam için 250EUR verildi. Bu “çek” tutarını harcayıp bitirince, ya da 30 gün dolunca deneme süresi sona ermiş oluyor. Bu aşamada dilerseniz ücretli devam ediyorsunuz, dilerseniz “daima ücretsiz sınırlı sürüm” ile devam edebiliyorsunuz.

Oracle ‘ın sürekli ücretsiz olacağını söylediği bu alanda neler yapabiliriz? Küçük ve orta ölçekte bence gayet başarılı işler çıkarılabilir. Bunu dilerseniz bir “ısınma turu” olarak alın, dilerseniz bir göz atayım diyin, ya da daha iyisi startup fikrinizi bu yapı üzerinde modelleyin.

Kabaca; bu alanda bir instance oluşturabilir,

sanal makinanıza ücretli bir Windows Server kurabilir ya da ücretsiz LINUX dağıtımları arasından dilediğiniz bir imajı kurabilir,

ORACLE DB oluşturabilir,

veri tabanınıza SQL Developer ile olduğu gibi, web arayüzünden de erişebilir

uygulama geliştirmek için APEX yükleyebilirsiniz.

Bir sanal makine kurduktan, bu kadar pratik şekilde Oracle veri tabanı ve APEX ‘e sahip olduktan sonra yapabilecekleriniz artık neredeyse sınırsız tabii ki.

Gözden kaçırmamanız gereken ayrıntı şu: Oracle Cloud ‘da oluşturacağınız ücretsiz ve her zaman ücretsiz bu hesabı profesyonel amaçlarla kullanabilirsiniz. Oracle ‘ın bu konuda bir kısıtlaması yok, aksine startup ‘ları teşvik ediyor. Ölçeğiniz büyüdükçe standart ücretsiz paketinizi güçlendirmek, söz gelimi sanal makinenizin CPU ya da belleğini artırmak istediğiniz takdirde ücretsiz paketten çıkmanız gerekecek, hepsi bu. Vakit Buldukça;

  • üyeliğin başlatılması,
  • veri tabanı kurulumu,
  • APEX kurulumu,
  • örnek bir APEX uygulaması hazırlama,
  • sanal makine
  • ve sanal makinemize Oracle ya da Ubuntu Linux kurulumu

konularını detaylarıyla anlatmaya çalışacağım.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.